- Szczegóły
Rodzaje opakowań foliowych
Transport, spedycja logistyka, przetwórstwo spożywcze łączy wykorzystanie foli do zabezpieczenia produktów przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, czy też czynnikami zewnętrznymi. Opakowania foliowe są obecne niemal wszędzie. Wykorzystujemy codziennie, często nie zdając sobie sprawy z ich ogromnej funkcji użytkowej, jaką spełniają.
Jakie zastosowanie mają opakowania foliowe?
Rodzaj opakowań z folii uzależniony jest od roli, jaką mają spełniać. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów opakowań foliowych różniących się między sobą właściwościami fizycznymi i rzecz jasna przeznaczeniem. Opakowania foliowe najczęściej używane to:
- torebki,
- worki,
- folie z rolki,
- koperty,
- folie ochronne (samoprzylepne, termokurczliwe, stretch).
Czym charakteryzują się worki i woreczki foliowe?
Najbardziej popularnym rodzajem opakowań foliowych są worki i woreczki foliowe. Używa się je do pakowania żywności i drobnych przedmiotów. W przypadku worków foliowych, ich przeznaczenie jest równie oczywiste, służą do segregowania, zbierania i wynoszenia śmieci. Innym użytecznym sposobem ich wykorzystania jest ochrona przechowywanych dokumentów, bibelotów przedmiotów przed zabrudzeniem.
Cechą charakterystyczną worków foliowych jest ich wytrzymałość oraz dostępność zarówno w wielu różnych rozmiarach, jak i kolorach. W przypadku woreczków foliowych mamy do wyboru:
- Woreczki strunowe, idealne do przechowywania drobiazgów i wrażliwych na kurz przedmiotów. Używa się je do pakowania produktów spożywczych (przechodzą badania pod tym kątem), farmaceutycznych, elektronicznych i biurowych.
- Woreczki bąbelkowe, dzięki zastosowaniu folii pęcherzykowej (o różnej gramaturze) idealnie chroni produkty przed uszkodzeniami, wstrząsami, etc.
- Woreczki z taśmą.
Zaletą worków foliowych jest możliwość zabezpieczenia ochranianego przedmiotu przed zniszczeniem. Fakt, że folia jest bezbarwna, możliwa jest łatwa identyfikacja produktu. Produkowane są z polietylenu, który poddawany jest obróbce celem nadania mu odpowiednich właściwości termicznych i chemicznych w zależności od zastosowania.
Przykładem specjalistycznych opakowań foliowych używanych na co dzień są woreczki śniadaniowe bądź też koperty kurierskie. Koperty kurierskie cechuje stosunkowo duża sztywność produktu, dzięki temu doskonale chronią towary na czas transportu. Podobnym rodzajem produktów opakowaniowych z folii są koperty depozytowe. Różnorodność rozmiarów, możliwość zadrukowywania ich pozwala na dokładną identyfikację zawartości. Używane są do przesyłania gotówki, kluczy, ważnych dokumentów.
Niezastąpione w życiu codziennym są folie ochronne, które możemy dostać w wielu wariantach takich jak wspomniane folie ochronne samoprzylepne, termokurczliwe bądź też folie stretch. Pozwalają ochronić podłogi, okna, wykładziny czy meble podczas np. remontów.